FADIL KÖYÜ

 

Fotoğrafı büyütmek için üzerine tık'layınız.

Hane: 260  -  Nüfus: 980  -  Köy Hayırı: Haziran 4. Hafta

Kurucularının Fazıl Paşa’nın çocukları olduğu söylenen Fadıl Köyü’nün geçmişi, 700 yıl öncesine dayanır. Geçim kaynakları kiraz, vişne ve hayvancılık olan köyde, yılda ortalama 1.0000 ton kiraz, bir o kadar da vişne üretiyor. Üretimin bir kısmı ihraç edilirken kalan bölümü iç piyasaya dağılıyor. Meyvecilikle ilgili ilçe tarım ve özel fidan firmaları köy halkına seminerler veriyor. Büyük baş hayvancılığın yoğun olduğu köyde iki adet mandıra bulunuyor. Harmancık, Keles ve Orhaneli! nin ortasında olan Fadıl köyü, hepsine 30 km uzaklıkta bulunuyor. Tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz piknik alanının yanı sıra, kadın ve erkek kullanıma açık yerli turistlerin sıkça ziyaret ettiği tarihi hamamlar, köye olan ilgiyi arttırıyor. Bursa başpehlivanı Ramazan artık’ın bu köylü olduğu biliniyor. Belli aralıklarla açılan halk eğitim kursları bayanlara eğitim veriyor.

              Orhaneli Köyleri arasında resmi Kur’an kursu, sadece Fadıl köyünde bulunuyor. Köyün, ortasında Lidyalılardan kalma olduğu söylenen Can Pınar Çeşmesi bulunuyor. O yılların izlerini taşıyan Can Pınar Çeşmesi şimdi koruma altında.

                Oldukça gelişmiş olan Fadıl köyü, çalışma alanlarının olması nedeniyle çok az göç vermiş köyde bulunan 2 kahvehane ve 4 marketten, köyün kalabalık olduğunu anlayabilirsiniz.

                 Her yıl haziran ayının son haftası yapılan köy hayrına katılımın oldukça fazla olduğu söyleniyor.

                  Gelenek ve göreneklerini unutmayan Fadıl köyünde düğünler hala, 3 gün 3 gece çalgılar eşliğinde yapılıyor. Eski yapılarında bulunduğu Fadıl köyünde, yeni yapılarda dikkat çekiyor. Tepeden bakıldığında etrafı çeviren kiraz bahçelerinin beyaz çiçekleri ile kartpostal gibi çıkıyor karşınıza. Fadıl köyünde genç nüfus göçün karşısında kale gibi duruyor.

 

 

 

 

Bütün hakları saklıdır.  İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.  2012  -  Bursa